ASME BPVC · Section IX · QW/QB-422

ASME IX P-Numbers — Ana Malzeme Grouping for Kaynak Qualification

P-numaraları, malzemeleri kimyasal bileşim, mekanik özellikler ve kaynaklanabilirlik açısından gruplandıran ASME Bölüm IX ana malzeme sınıflandırmalarıdır. Prosedür yeterlilik aralıklarını belirler ve aynı P-numarası grubundaki birden fazla malzemeyi kapsayacak tek bir yeterliliğe izin vererek gereken PQR sayısını azaltır.

P-numaraları neden önemlidir: SA-516 Gr.70 (P-Numarası 1, Grup 2) üzerinde nitelikli bir prosedüre sahip bir imalatçı, darbe testi gerekmediğinde, aynı prosedürü SA-36, SA-106 Gr.B ve SA-283 (tümü P-Numarası 1) üzerinde yeniden yeterlilik olmaksızın kullanabilir. P-numarası gruplandırması olmasaydı, her malzemenin kendi ayrı PQR'sine ihtiyacı olurdu.

Tablo QW/QB-422 kaynak girdilerini aramak için yazın

2,492 kaynak satırından 2,469 kaynak işlemi satırı aranabilir. Kaynak P-Numarası olmayan 23 satır hariç tutulur.

P-Numaraları Nelerdir?

P-numaraları, malzemeleri bileşim ve kaynaklanabilirlik özelliklerine göre gruplandırmak için ASME Bölüm IX'ta kullanılan ana malzeme sınıflandırma sistemidir. Sistem, aynı gruptaki malzemelerin kaynak sırasında benzer şekilde davranmasını sağlarken, gereken prosedür yeterliliklerinin sayısını azaltmak için geliştirilmiştir. P-numaraları, Bölüm IX'un QW/QB-422 bölümünde yer alır ve her ASME onaylı ana malzeme şartnamesini atanan P-numarası ve grup numarasıyla birlikte listeler.

P-numarası sistemi, yalnızca yapısal çelikleri I'den V'e kadar gruplara ayıran D1.1 Tablo 5.6'dan çok daha geniş bir malzeme yelpazesini kapsar. ASME IX P-numaraları, P-Numarası 1'den (karbon çelikleri) P-Numarası 81'e (kobalt esaslı alaşımlar) kadar değişir ve demir içeren metalleri, nikel alaşımlarını, alüminyum alaşımlarını, bakır alaşımlarını, titanyumu ve reaktif metalleri kapsar. Her P-numarası, benzer kaynak davranışına sahip bir malzeme ailesini temsil eder; bu, gruptaki bir malzeme üzerinde nitelikli bir prosedürün genellikle aynı gruptaki diğer malzemelerde kabul edilebilir sonuçlar ürettiği anlamına gelir.

Başlıca P-Numarası Atamaları

P-Number 1 — Carbon Steels
The most commonly encountered group in pressure vessel and piping fabrication. Includes SA-36 (structural plate), SA-516 Gr.60 and Gr.70 (pressure vessel plate), SA-106 Gr.B (seamless pipe), SA-105 (forgings), SA-53 (welded and seamless pipe), and SA-179 (heat exchanger tubing). P-Number 1 is subdivided into Groups 1 through 4 based on carbon content and Dayanım level. Group 1 covers lower-carbon, lower-strength materials. Group 2 covers medium-carbon steels with higher tensile strength.
P-Number 3 — Alloy Steels (up to 0.75% Cr)
Covers low-alloy steels with chromium content up to 0.75% and total alloy content that exceeds P-Number 1 Sınırlar. Includes SA-335 P1 and P2 (alloy pipe), SA-387 Gr.2 (alloy plate). These materials typically require Ön Isıtma and often require Kaynak Sonrası Isıl İşlem (PWHT). A procedure qualified on P-Number 3 does not qualify for P-Number 1, and vice versa.
P-Number 4 — Alloy Steels (0.75% to 2% Cr)
Covers chromium-molybdenum steels in the 1Cr-0.5Mo and 1.25Cr-0.5Mo range. Includes SA-335 P11 and P12 (alloy pipe) and SA-387 Gr.11 (alloy plate). These materials require mandatory PWHT per the construction Kod. The higher chromium content makes them more sensitive to hydrogen cracking, requiring strict preheat and hydrogen control.
P-Number 5A — Alloy Steels (2.25% to 3% Cr)
Covers 2.25Cr-1Mo steels, the workhorse alloy for high-Sıcaklık refinery and petrochemical service. SA-335 P22 (pipe) and SA-387 Gr.22 (plate) are the most common specifications. PWHT is mandatory. These materials are also subject to temper embrittlement concerns in long-term elevated-temperature service.
P-Number 5B — Alloy Steels (5% to 9% Cr)
Covers 5Cr-0.5Mo through 9Cr-1Mo steels, including SA-335 P5 and P9. These materials typically require mandatory PWHT per the construction code due to their air-hardening tendency.
P-Number 8 — Austenitic Stainless Steels
Covers the 300-series austenitic stainless steels including SA-240 Type 304 and 316 (plate), SA-312 TP304 and TP316 (pipe), SA-182 F304 and F316 (forgings). Austenitic stainless steels generally require no preheat and no PWHT. The welding concerns are sensitization (carbide precipitation at grain boundaries), hot cracking, and distortion due to the higher coefficient of thermal expansion compared to carbon steels.
P-Number 9A/9B — Nickel Alloy Steels
Covers nickel steels used in cryogenic service. P-9A includes 2.25% Ni steels (SA-203 Grades A and B), P-9B includes 3.5% Ni steels (SA-203 Grades D and E). These materials are designed for low-temperature applications such as LNG storage and ethylene plants where carbon steels lose ductility.
P-Number 10 — Steel Subgroups 10A Through 10K
P-Number 10 is divided into separate P-Numbers in Table QW/QB-422: 10A, 10B, 10C, 10H, 10I, 10J, and 10K. P-10A includes Mn-0.5Ni-V plate (SA-225) and Mn-V castings (SA-487 Grade 1), P-10B includes 1Cr-V tube (SA-213 T17), and P-10C includes SA-612. P-10H covers duplex and super duplex stainless steels such as 2205 (S32205, S31803), S32101, and S32750, which combine austenitic and ferritic microstructures. Duplex grades require careful heat input control to maintain the austenite-ferrite phase balance. P-10I, P-10J, and P-10K cover high-chromium ferritic stainless steels: XM-27 (27Cr-1Mo) and XM-33 (27Cr-1Mo-Ti) are P-10I, S44700 (29Cr-4Mo) is P-10J, and S44660 (26Cr-3Ni-3Mo) and S44800 (29Cr-4Mo-2Ni) are P-10K.
P-Number 11 — High-Nickel Low-Temperature Steels
Covers high-nickel steels for low-temperature and cryogenic service. P-11A covers high-strength quenched-and-tempered (Q&T) alloy steels. P-11A-1 specifically includes 9% Ni plate (SA-353, SA-553, SA-522), SA-333 Gr.8, and SA-420 WPL8 for LNG storage and cryogenic piping. Other P-11A subgroups (P-11A-2 through P-11A-5) cover Q&T plates and forgings such as SA-508, SA-533, SA-543, and SA-645. Note: 3.5% Ni castings (SA-352 LC3) are P-Number 9B, not P-11A. PWHT must be carefully controlled — excessive temperatures or holding times can degrade the toughness properties these steels are selected for. Toughness Gereksinimler are mandatory for all P-11 materials.

P-Numarası Grup Dizini

Tablo QW/QB-421.2, kaynak için 47 P-Numarası listeler ve Tablo QW/QB-422 listelenen her ana malzemeyi bunlardan birine atar. Aşağıdaki tablo, başlıca P-Numarası ailelerini malzeme kategorisi, yaygın şartnameler ve grup numaralarıyla birlikte özetler.

P-No.Material CategoryCommon SpecsGroups
P1Carbon SteelSA-36, SA-516, SA-106 Gr.B, SA-531, 2, 3, 4
P3Low-Alloy Steel (up to 3/4 Cr)SA-335 P1, SA-213 T2, SA-182 F11, 2, 3
P4Cr-Mo Steel (1-2% Cr)SA-335 P11/P12, SA-213 T11, SA-387 Gr.111, 2
P5ACr-Mo Steel (2.25-3% Cr)SA-335 P22, SA-213 T22, SA-387 Gr.221
P5BCr-Mo Steel (5-9% Cr)SA-335 P5/P9, SA-213 T5/T91
P5CCr-Mo-V SteelSA-182 F22V, SA-182 F3V1, 3, 4, 5
P6Martensitic StainlessSA-240 410, SA-217 CA151, 2, 3, 4
P7Ferritic StainlessSA-240 430, SA-268 TP4301, 2
P8Austenitic StainlessSA-240 304/316, SA-312, SA-182 F3041, 2, 3, 4
P9A/9B/9CNickel Steel (2-9% Ni)SA-203, SA-352 LC series1
P10HDuplex StainlessSA-240 2205/S32750, SA-790 S318031
P10I/J/KHigh-Chromium Ferritic StainlessSA-240 XM-27 (10I), S44700 (10J), S44660 (10K)1
P11A/B/CHigh-Strength Q&T SteelA514, A517, HY-801-10
P15E9Cr-1Mo-V (Grade 91/92)SA-335 P91/P92, SA-213 T911
P21-P26Aluminum AlloysSB-209, SB-221, SB-241 (1xxx-6xxx)—
P31-P35Copper AlloysSB-152, SB-111, SB-171—
P41Nickel (commercially pure)SB-162 N02200/N02201—
P42Nickel-Copper (Monel)SB-127 N04400—
P43Ni-Cr-Fe / Ni-Cr-MoSB-168 N06600, SB-443 N06625—
P44Nickel-MolybdenumSB-335 N10665 (Hastelloy B)—
P45High-Nickel Iron-BaseSB-462, SB-564 (Alloy 20/800)—
P46Ni-Cr-Si AlloysSB-168 N06045—
P51-P54Titanium AlloysSB-265, SB-338, SB-348—
P61-P62Zirconium AlloysSB-523, SB-551—
P81Cobalt-Base AlloysStellite types—

P numarasını görmek ve kopyalamak için malzeme arayın ↑

Demir dışı P-Numaraları (P21+), QW/QB-421.2'ye göre Grup Numaraları kullanmaz. "—" grup alt bölümü olmadığını gösterir.

Grup Numaraları Açıklaması

API 1104 references on this page are to the 2021 edition; Addendum 1 (published 2026-09-03) is not incorporated.

Her P-numarası içinde, malzemeler bileşim aralıkları ve mukavemet seviyelerine göre grup numaralarına ayrılır. Grup numarası, yalnızca referans yapı kodu (Bölüm I, Bölüm VIII, B31.3 vb.) darbe testi gerektirdiğinde esaslı bir değişken haline gelir. Darbe testi gerektiğinde, aynı P-numarası içinde grup numarasını değiştirmek yeni bir PQR gerektirir. Darbe testi gerekmediğinde, bir P-numarası içindeki tüm gruplar yeterlilik amaçları için eşdeğer kabul edilir.

Bu ikili uygulama ASME IX'e özgüdür ve D1.1 veya API 1104'te eşdeğeri yoktur. Bu, ASME felsefesini yansıtır; aynı P-numarası içindeki malzemelerin benzer kaynaklanabilirliğe sahip olduğu, ancak kaynak sonrası tokluk davranışlarının, darbe testi belirtildiğinde ayrı yeterlilik gerektirecek kadar farklılık gösterebileceği anlamına gelir.

“P-numarası sistemi, ASME IX yeterliliğinin omurgasıdır. P-numarasını yanlış anlarsanız, tüm WPS geçersiz olur — kaynakların ne kadar iyi göründüğü önemli değildir.”

— Standart CWI instruction, reflecting ASME IX QW-403 essential variable requirements

CWI Sınav İpucu: ASME IX kapsamındaki CWI C Bölümü sınavı için, P-numarasının her zaman esaslı bir değişken olduğunu bilin. Ark işlemleri (SMAW, SAW, GMAW/FCAW, GTAW) için geçerli paragraf Tablolar QW-253 ila QW-256'ya göre QW-403.11'dir; QW-403.1 oksi-yakıt kaynağı için geçerlidir (QW-252). Grup numarası (QW-403.5) tamamlayıcı esaslı bir değişkendir (SMAW için Tablo QW-253); ilgili kod ısı tesiri altındaki bölgenin tokluk testini gerektirmediğinde uygulanmaz. Ayrıca esaslı, tamamlayıcı esaslı ve esaslı olmayan değişkenler arasındaki farkı da bilin — sınav, bir değişikliğin yeniden yeterlilik mi yoksa WPS revizyonu mu gerektirdiğini belirleyip belirleyemediğinizi test eder.

P-Numaraları D1.1 Ana Malzeme Gruplarıyla Nasıl Karşılaştırılır?

D1.1 Tablo 5.6 organizes structural steels into five groups (I through V) based on strength and Kaynaklanabilirlik. This system is much simpler than ASME IX P-numbers because D1.1 covers only structural carbon and low-alloy steels, while ASME IX covers the full range of metallic materials used in pressure equipment. The groupings do not map one to one: A572 Grade 50 is D1.1 Group II and P-No. 1 Group 1, A572 Grades 60 and 65 are D1.1 Group III but P-No. 1 Groups 2 and 3, and A588 is D1.1 Group II but P-No. 3. D1.1 Group V (A913 Gr.80 HSLA steel) has no direct P-number equivalent because it is not commonly used in pressure equipment.

İki sistem birbiriyle değiştirilemez. D1.1 Grup I kapsamındaki bir yeterlilik, ASME IX P-Numarası 1 yeterlilik gereksinimini karşılamaz ve bunun tersi de geçerlidir. Her iki kod kapsamında çalışan imalatçılar ayrı yeterlilik kayıtlarını tutmalıdır. D1.1 ana malzeme grupları ve ön ısıtma gereksinimleri hakkında sorularınız için ön ısıtma hesap makinesini kullanın ve değirmen test raporunuzu kullanarak çeliğinizin grubunu kontrol edin.

Aspect ASME IX P-Numbers D1.1 Table 5.6 CSA W59
Grouping basisComposition + mechanical propertiesSteel grade + strengthSteel grade, listed by process and hydrogen column (Table 5.3)
Number of groups47 welding P-Numbers, with Group Numbers5 groups (I–V)4 steel columns in Table 5.3
Materials coveredAll metals (steel, Al, Ti, Ni, Cu)Carbon and low-alloy steel onlyCarbon and low-alloy steel only
Cross-qualificationWithin same P-number rangeWithin same groupWithin same group
Common carbon steelP-No. 1 (SA-36, SA-516)Group I (A36 ≤ 3/4 in, A516 Gr.55/60); Group II (A516 Gr.65/70)300W, 350W
Interchangeable?No — separate qualification required for each code

Yeterlilik Aralıkları

Bir P-numarası içindeki bir ana malzeme üzerinde nitelikli bir prosedür, bir yeterlilik aralığı oluşturur. Temel kural, P-numarasını değiştirmenin esaslı bir değişken olmasıdır — her zaman yeni bir PQR gerektirir. Aynı P-numarası içinde, yeterlilik aralığı darbe testinin gerekip gerekmediğine bağlıdır. Darbe testi olmadan tüm gruplar kapsanır. Darbe testi ile yalnızca belirli grup (ve daha az darbe testi şiddetine sahip gruplar) kapsanır.

Farklı metal birleşimleri (iki farklı P-numarasının kaynağı) için hangi ana malzemelerin bir prosedür yeterlilik test kuponuyla nitelendirileceğini QW-424.1 belirler. Bir P-Numarasından bir metalin başka herhangi bir P-Numarasından bir metale kaynaklandığı kupon, birinci P-Numarasına atanmış her metali ikinci P-Numarasına atanmış her metalle nitelendirir; bu nedenle P-1 ile P-1 yeterliliği P-1 ile P-8 birleşimini kapsamaz. Bazı satırlar test edilen kombinasyondan fazlasını nitelendirir: P-No. 5A'dan bir metalin P-No. 5A'dan herhangi bir metale kaynaklanması, her P-No. 5A metalini P-No. 5A, 4, 3 veya 1 atanmış her metalle nitelendirir. Farklı birleşimler için ilave metal seçimi hem ana malzemelere bağlıdır hem de her iki P-numarası ile uyumlu olmalıdır. İlave metalin F-numarası ayrı bir esaslı değişkendir.

More standards guides: API 1104 · CSA W59 · CSA W47.1 · Pipeline Welding · D1.2 Aluminum · D1.3 Sheet · D1.4 Rebar · D1.6 Stainless · D1.8 Seismic · D1.9 Titanium · D1.5 Bridges · AS/NZS 1554 · Preheat Calculator · D1.5 Preheat · D1.4 Preheat

Sıkça Sorulan Sorular

P-numaraları, malzemeleri kimyasal bileşim, mekanik özellikler ve kaynaklanabilirlik özelliklerine göre sınıflandıran ASME Bölüm IX ana malzeme gruplandırmalarıdır. Aynı P-numarası grubundaki malzemeler kaynak sırasında benzer şekilde davranır, bu nedenle gruptaki bir malzeme üzerinde nitelikli bir prosedür genellikle aynı gruptaki diğer malzemeler için de yeterlilik sağlar. Bu, bir imalatçının tutması gereken prosedür yeterlilik kayıtları (PQR'ler) sayısını azaltır. P-Numarası 1 karbon çeliklerini, P-Numarası 8 östenitik paslanmaz çelikleri ve P-Numarası 5A/5B krom-molibden alaşımlı çelikleri kapsar.

P-numaraları, ASME Bölüm IX'taki birincil ana malzeme sınıflandırmasıdır, grup numaraları ise bir P-numarası içinde malzemeleri mukavemet seviyesi veya bileşim aralığına göre ayıran alt bölümlerdir. Örneğin, P-Numarası 1 Grup 1 daha düşük karbonlu çelikleri (SA-36, SA-283) kapsarken, P-Numarası 1 Grup 2 daha yüksek mukavemetli karbon çeliklerini (SA-516 Gr.70) kapsar. Grup numarası alt bölümü, yalnızca yapı kodu darbe (tokluk) testi gerektirdiğinde esaslı bir değişken haline gelir. Darbe testi gerekmediğinde, bir P-numarası içindeki herhangi bir grup üzerinde nitelikli bir prosedür, o P-numarasındaki tüm gruplar için yeterlilik sağlar.

ASME Bölüm IX P-numaraları ve AWS D1.1 Tablo 5.6 ana malzeme grupları aynı amaca hizmet eder ancak farklı sınıflandırma sistemleri kullanır. D1.1, mukavemet ve kaynaklanabilirlik temelinde I'den V'e kadar Grupları kullanırken, ASME IX, demir dışı alaşımlar dahil çok daha geniş bir malzeme yelpazesini kapsayan 1'den 81'e kadar P-numaraları atar. Gruplamalar bire bir eşleşmez: A572 Grade 50, D1.1 Grup II ve P-No. 1 Grup 1'dedir; A572 Grade 60 ve 65, D1.1 Grup III'te fakat P-No. 1 Grup 2 ve 3'tedir; A588 ise D1.1 Grup II'de fakat P-No. 3'tedir. Sistemler birbiriyle değiştirilemez — D1.1 Grup I yeterliliği, ASME IX P-Numarası 1 yeterlilik gereksinimini karşılamaz.

Evet. Hangi ana malzemelerin bir prosedür yeterlilik test kuponuyla nitelendirileceğini QW-424.1 belirler. Bir P-Numarasından bir metalin başka herhangi bir P-Numarasından bir metale kaynaklandığı kupon, birinci P-Numarasına atanmış her metali ikinci P-Numarasına atanmış her metalle nitelendirir; bu nedenle P-Numarası 1 ile P-Numarası 1 üzerinde nitelendirilmiş bir prosedür, P-Numarası 1 ile P-Numarası 8'i (karbon çeliği ile paslanmaz çelik) nitelendirmez. Bazı satırlar daha fazlasını kapsar: P-No. 5A'dan bir metalin P-No. 5A'dan herhangi bir metale kaynaklanması, her P-No. 5A metalini P-No. 5A, 4, 3 veya 1 atanmış her metalle nitelendirir. Farklı metal birleşimleri, karbon çeliği boruların paslanmaz çelik veya alaşımlı çelik bileşenlere geçtiği enerji santralleri ve rafinerilerde yaygındır.

SA-516 Gr.70, ASME Bölüm IX'ta P-Numarası 1, Grup 2 olarak sınıflandırılmıştır. Bu, en yaygın basınçlı kap çeliklerinden biridir — orta ve düşük sıcaklık hizmeti için kullanılan 70 ksi minimum çekme mukavemetine sahip bir karbon çeliği levha şartnamesidir. Diğer yaygın P-Numarası 1 malzemeleri arasında SA-36 (Grup 1), SA-106 Gr.B (Grup 1), SA-105 (Grup 2) ve SA-516 Gr.60 (Grup 1) bulunur. SA-516 Gr.70 (P-1 Grup 2) üzerinde nitelikli bir prosedür, darbe testi gerekmediğinde tüm P-Numarası 1 malzemeleri için yeterlilik sağlar.

Demir dışı P-numaraları, çelik ve demir alaşımları dışındaki malzemeleri kapsar. P-Numaraları 21, 22, 23, 25 ve 26 alüminyum alaşımlarını kapsar (1xxx saf, 3xxx Al-Mn, 5xxx Al-Mg, 6xxx Al-Mg-Si, artı dökümler — P-24 yoktur). P-Numaraları 31 ila 35 bakır ve bakır alaşımlarını kapsar (saf bakır, pirinç, bronz, bakır-nikel). P-Numaraları 41 ila 46 nikel ve nikel alaşımlarını kapsar (Monel, Inconel, Hastelloy). P-Numaraları 51 ila 54 titanyum alaşımlarını kapsar. P-Numaraları 61 ve 62 zirkonyum alaşımlarını kapsar. P-Numarası 81 kobalt bazlı alaşımları kapsar. Demir dışı P-numaraları Grup Numarası alt bölümlerini kullanmaz — QW/QB-421.2'ye göre yalnızca P-Numarası ile sınıflandırılırlar.

P-Numarası 15E, en yaygın olarak SA-335 P91 (boru), SA-213 T91 (tüp) ve SA-182 F91 (dövme parçalar) olmak üzere 9Cr-1Mo-V çeliklerini kapsar. SA-335 P92 (9Cr-2W) de P-Numarası 15E'dir. ASME VIII Bölüm 1 kapları için Tablo UCS-56-11, P-No. 15E Grup 1 için minimum PWHT bekletme sıcaklığını 1.300 derece Fahrenheit (705 derece Celsius) olarak belirler. Not (1), nominal kaynak kalınlığı 0,5 inç (13 mm) veya daha az olduğunda bu değeri 1.250 derece Fahrenheit'a (675 derece Celsius) düşürür; Not (2) kapsamındaki farklı metal kaynakları bunun dışındadır. Not (3) ve (4), maksimum bekletme sıcaklığını ve bu sıcaklık aşıldığında gereken işlemleri belirler.

Evet, ancak birleşim, QW-424'e göre P-1'den P-8 kombinasyonu için özel olarak ayrı bir prosedür yeterliliği gerektirir. P-1'den P-1'e nitelikli bir PQR, P-1'den P-8'i kapsamaz. İlave metal her iki ana malzeme ile uyumlu olmalıdır — tipik olarak karbon çeliği ile östenitik paslanmaz çelik birleşimleri için östenitik paslanmaz ilave metal (E309, ER309L) veya nikel alaşımlı ilave metal (ERNiCr-3) kullanılır. Paslanmaz tarafta genellikle ön ısıtma gerekmez, ancak kalınlığa bağlı olarak karbon çeliği tarafında gerekebilir. PWHT genellikle paslanmaz çeliği hassaslaştırabileceği için kaçınılır, ancak bazı yapı kodları kalın kesitler için bunu gerektirir. Farklı P-numarası birleşimleri, enerji santrallerinde ve rafinerilerde karbon çeliği borulama ile paslanmaz çelik ekipman arasındaki geçiş noktalarında yaygındır.

Hayır. ASME Bölüm IX:2025'te Tablo QW/QB-422, listelenen her ana malzemeye bir kaynak P-Numarası, demir esaslı metaller için ayrıca bir grup numarası atar; tabloda S-Numarası sütunu yoktur. QW-421.1(a)'ya göre, listelenmiş bir ana malzemeyle aynı UNS numarasına sahip listelenmemiş bir ana malzemeye o P-Numarası (veya P-Numarası ile grup numarası) atanır; Tablo QW/QB-422'de yer almayan diğer metaller QW-424.1'e göre atanmamış metallerdir ve WPS ile PQR'de şartname, tip ve kalite ya da kimyasal analiz ve mekanik özelliklerle tanımlanır. S-Numaralarına atıf yapan prosedürler, sözleşme belgelerinde belirtilen kod baskısına göre gözden geçirilmelidir.

ASME BPVC IX:2025 — QW/QB-422, QW-424'ten referans veriler. ASME ile ilişkili değildir.